پارسه پلاس یک شرکت همکار محور
اطلاعات تماس
تهران بلوار مرزداران خیابان ناهید کوچه گلستان ۵ پلاک ۳۳
ساختمان پارسه پلاس
info [at] ParsePlus.com
2144223175 98+
ما را دنبال کنید

رایانش ابری

رایانش ابری

Cloud Computing

رایانش ابری مدلی برای دسترسی فراگیر و آسان و مبتنی بر سفارش شبکه است. به مجموعه ای از منابع رایانشی قابل تغییر و پیکربندی (نظیر شبکه ها، فضاهای ذخیره سازی، سرورها، برنامه های کاربردی و سرویس ها) که بتوانند با کمترین کار و بدون نیاز به دخالت مستقیم ارائه دهنده سرویس به سرعت فراهم شده و یا آزاد گردند.

این مدل ابری دارای ۵ ویژگی اساسی، ۳ مدل سرویس دهی و ۴ مدل پیاده سازی میباشد.

 

 

ویژگی های اساسی Cloud Computing :

| On-demand self-service اینکه مصرف کننده بتواند به طور یک جانبه به سرویس مورد نیازش همچون زمان سرور و ذخیره سازی تحت شبکه بدون نیاز به برقراری ارتباط با سرویس دهنده، دسترسی داشته باشد.

 

| Broad network access  قابلیت های شبکه (سرویسها) از طریق شبکه در دسترس کاربر قرار گیرند و بتوان تحت هر پلتفرمی به آن ها دسترسی داشت.

 

| Resource Pooling منابع پردازشی به گونه ای آمیخته شده اند تا طبق یک سیستم چند مستاجری در اختیار مصرف کننده قرار گیرند طبق منابع فیزیکی و مجازی که بر اساس خواسته مصرف کننده در اختیار وی قرار می گیرند. در این روش سرویس دهی ، یک حس استقلال مکانی وجود دارد که مصرف کننده از محل دقیق منابع در اختیار گرفته شده اطلاع ندارد البته ممکن است بتواند در سطح کشور، از ایالت و مرکز داده به محل قرارگیری آن اطلاع داشته باشد.

 

| Rapid elasticity سرویس های ارائه شده توسط سرویس دهنده این قابلیت را دارند که به راحتی میتوان به آنها ویژگی افزود یا کاست یا به عبارتی به راحتی بتوان سرویس را تدارک دید و در زمان الزم به راحتی لغوش کرد.

 

| Measured services سرویس های ارائه شده به کاربر باید این امکان را داشته باشند که بتوان میزان استفاده از آن ها را اندازه گیری کرد چرا که اول اینکه این برای آمارگیری های شرکت و کاربر لازم و همچنین اینکه این سرویس ها معموال کاملا رایگان نیستند پس باید بتوان میزان استفاده یک کاربر از سرویس را اندازه گیری کرد.

 

 

 

مدل های ارائه سرویس cloud

منظور از ارائه سرویس این است که مصرف کننده هیچ مسئولیتی در قبال نگهداری، به روز رسانی و سایر خدمات مربوط به تجهیزات و برنامه های در حال اجرا ندارد و فقط به عنوان استفاده کننده از این خدمات استفاده و هر وقت که نیازی نداشت منابع را آزاد میکند. این مدل سرویس دهی به صورت عمومی SPI خوانده میشود و شامل سه نوع سرویس میشود یعنی (SaaS)  به عنوان نرم افزار سرویس(PaaS) به عنوان پلتفرم سرویس و (IaaS) به عنوان زیرساخت سرویس میباشد. این مدل امروز میتوان گفت که به صورت کامل توسط سازمان های ارائه دهنده سرویس های ابری مورد قبول واقع شده و اکثرا از آن پشتیبانی میکنند و NIST نیز این فریم ورک را دنبال میکند.

 

 

 

IaaS زیرساخت بعنوان سرویس

زمانی که سرویس ارائه شده توسط کلود در برگیرنده ی منابع پردازشی نظیر سخت افزار سرور، پهنای باند شبکه، یا سیستم های بالانس بار باشد، در چنین حالتی گفته می شود که این ابر ارائه کننده ی زیرساخت است. یک نمونه ی شناخته شده از این نوع، سرویس های وب آمازون است.