پارسه پلاس یک شرکت همکار محور
اطلاعات تماس
تهران بلوار مرزداران خیابان ناهید کوچه گلستان ۵ پلاک ۳۳
ساختمان پارسه پلاس
info [at] ParsePlus.com
2144223175 98+
ما را دنبال کنید

رایانش ابری

رایانش ابری

 

PaaS پلتفرم بعنوان سرویس

هنگامی که یک ابر ، به ارائه ی محیطی می پردازد که کاربران می توانند از آن به منظور توسعه ی نرم افزاری بهره ببرند، آنچه ارائه شده را پلتفرم می نامیم. چنین سرویسی برای کاربرانی که قصد دارند تنها بر روی توسعه ی حقیقی برنامه تمرکز کرده و مجبور نباشند بار سنگین مدیریت و پیکربندی مسائل سخت افزاری و نرم افزاری سیستم میزبان را که موجب فعالیت ابر می شود بر دوش بکشند بسیار مناسب است.

 

 

 

SaaS نرم افزار بعنوان سرویس

در این دسته که متداولترین مورد محسوب میشود، سرویس ارائه شده توسط ابر، مبتنی بر اعطای دسترسی به کاربران عمومی به نرم افزارها و برنامه هایی است که بر روی آن ابر منزل گزیده است. نمونه های مطرح این دسته را می توان با نامهایی نظیر جیمیل، بیسکمپ و نت فلیکس یادآور شد.

 

 

 

 

 

 

مدل های پیاده سازی(معماری)ابر

در پشت هرکدام از مدلهای ارائه سرویس های ابری که پیشتر در مورد آن ها بحث کردیم چندین مدل پیاده سازی زیرساخت ابری وجود دارند. مثال هر کدام از این سرویس ها میتوانند تحت یک ابر خصوصی یا عمومی در اختیار مصرف کننده قرار بگیرند و این وابسته به کاربر است که کدام را انتخاب کند. مدل های ارائه و پیاده سازی البته به هم وابسته نیستند و هر کدام ار این مدل ها میتوانند تحت یک مدل پیاده سازی ارائه شوند. این مدل ها (معماری ها) معموال بنا به استفاده سازمان از ابر به دو نوع ابر داخلی و ابر خارجی ارجاع داده میشوند. اگرچه هر کدام از این مدل ها باید از اصول پایه پردازش ابری پیروی کنند، این اصول عبارتند از:

مدل باید در خدمت دستگاه های متصل به اینترنت باشد.

امکان افزایش یا کاهش میزان استفاده از منابع مجازی را فراهم کند.

کاربر هیچگونه کنترلی بر تکنولوژی های استفاده شده در مدل ندارد.


ابر خصوصی

زیرساخت های ابر تنها در اختیار یک سازمان قرار دارند که ممکن است توسط خود سازمان یا سازمان های واسط third party اداره شود و ممکن است به صورت درون سازمانی On-Premises یا برون سازمانی Off-Premises باشد.


ابر عمومی

زیرساخت ابری برای عموم یا دسته بزرگی از کاربران در دسترس است و مالک آن سازمانی است که این خدمت را ارائه میدهد یااصطلاحا می فروشد.


ابر گروهی

زیرساخت ابری بین چند سازمان به اشتراک گذاشته شده و یک گروه خاص که وظیفه مشترک ( مثل: نیازهای امنیتی، سیاست گذاری و ملاحظات قانونی )  دارند را پشتیبانی می کند. این ابر میتواند توسط این سازمان ها یا به وسیله سازمانی واسط مدیریت شود. همچنین میتواند درون سازمانی یا برون سازمانی باشد.

 

 


ابر آمیخته

زیرساخت ابری ترکیبی است از دو یا چند ابر ( خصوصی، عمومی، گروهی ) که هر کدام ویژگی های بارز خود را نگه میدارند ولی به وسیله فناوری های استاندارد شده یا انحصاری که داده ها و برنامه های کاربردی را جابه جا پذیر یا پرتابل میکنند به یکدیگر وصل میشوند.