پارسه پلاس یک شرکت همکار محور
اطلاعات تماس
تهران بلوار مرزداران خیابان ناهید کوچه گلستان ۵ پلاک ۳۳
ساختمان پارسه پلاس
info [at] ParsePlus.com
2144223175 98+
ما را دنبال کنید

M2M Communication چیست؟

M2M and IoT

M2M Communication چیست؟

M2M Communication چیست؟

ارتباطات ماشین و ماشین یا M2M Communication به این معنی است که، دو ماشین  با هم برقراری ارتباط داشته باشند و تبادل اطلاعات کنند، بدون نیاز به ارتباط و تعامل با انسان.

این ارتباطات شامل اتصالات سریال، اتصال خطوط برق (PLC)، و یا ارتباطات بی سیم در صنعت اینترنت اشیاء (IoT) است.

سوئیچینگ در فناوری بیسیم – Switching over to wireless، ارتباطات M2M را بسیار ساده تر کرده و اتصال برنامه های بیشتری را ممکن می کند.

هنگامی که کسی می گوید M2M Communication، آنها اغلب به ارتباطات cellular برای دستگاه های embedded اشاره می کنند. نمونه ایی از ارتباطات ماشین و ماشین یا M2M Communication در این مثال، دستگاه های پرداخت خودکار هستند که اطلاعات موجودی حساب مشتری را بررسی می کنند یا دستگاه های خودپرداز که پول نقد به شما می‌دهند.

همانطور که شرکت ها ارزش M2M را متوجه شده اند، آن را به یک نام جدید تبدیل کرده است، اینترنت اشیاء یا IoT.

اینترنت اشیاء یا IoT و M2M یک هدف مشابه دارند که به طور اساسی راه و روشهای عملیاتی دنیا را تغییر دهید.

درست مانند IoT، M2M اجازه می دهد تا تقریبا هر سنسور یا حسگری که قابلیت کنترل و مانیتور سیستم ها را دارد به صورت خودکار به تغییرات محیطی خود پاسخ دهد و نیازمندی به دخالت انسان را کاهش دهد.

M2M و IoT تقریبا مترادف هستند.

استثنا اینترنت اشیاء یا IoT (اصطلاحی جدیدتر است) به طور معمول به ارتباطات بی سیم اشاره دارد، در حالی که M2M می تواند به هر دو ماشین گفته شود که با سیم یا بدون سیم (وایرلس) ارتباط برقرار کند.

کاربردهای M2M یا ارتباطات ماشین و ماشین

کاربردهایی در قلمرو M2M را می توان در چهار مورد بزرگ دید:

تولید و هر محیط تولیدی

به عنوان مثال، ابزار M2M اجازه می دهد تا صاحبان کسب و کار زمانی که یک بخش مهم از تجهیزات نیاز به سرویس دهی دارد در گوشی موبایل خود هشدار دریافت نمایند، بنابراین آنها می توانند به سرعت به محل دقیق مشکل با دانستن دلیل دقیق خطا به مراجعه نمایند.

جهت بهره مندی از این خدمات میتوانید از مانیتورینگ پارسه پلاس استفاده نمایید.

مدیریت دستگاه های خانگی و اداری – هوشمندسازی منازل

اینترنت اشیاء یا IoT در حال حاضر بر روی لوازم خانگی میتواند تاثیر داشته باشد. با این حال، از M2M انتظار می رود که اینترنت اشیاء را به سطح بهتری برساند.

تولید کنندگان مانند LG و سامسونگ در حال حاضر به تدریج لوازم خانگی هوشمند را به نمایش می گذارند تا کیفیت زندگی را افزایش دهد. به عنوان مثال، ماشین لباسشویی با قابلیت M2M قادر به ارسال هشدار به دستگاه های هوشمند صاحبان پس از اتمام شستشو یا خشک کردن می شود و یک یخچال هوشمند می تواند به طور خودکار مواد غذایی را از آمازون پس از آنکه موجودی آن کم شود، سفارش دهد.

نمونه های متعددی از اتوماسیون خانگی وجود دارد که می تواند به طور بالقوه کیفیت زندگی ساکنین را بهبود بخشد، از جمله سیستم هایی که در شرایطی که یک صاحب خانه تصمیم می گیرد قبل از خروج از محل کار با سیستم گرمایش خانه ارتباط بگیرد تا تنظیم کند که دمای خانه در هنگام ورود مطلوب باشد.

مدیریت تجهیزات در حوزه درمان و پزشکی

یکی از بزرگترین فرصت های تکنولوژی M2M در حوزه مراقبت های بهداشتی است. با تکنولوژی M2M، بیمارستان ها می توانند فرآیندهای خود را به طور خودکار برای اطمینان از بالاترین سطوح درمان. با استفاده از دستگاه هایی که می توانند سریعتر از یک متخصص به مراقبت های بهداشتی در انسان واکنش نشان دهند.

به عنوان مثال، هنگامی که علائم حیاتی بیمار پایینتر از حد طبیعی است، یک دستگاه M2M متصل می تواند به طور خودکار اکسیژن و مراقبت های اضافی را اداره کند تا یک متخصص مراقبت های بهداشتی وارد صحنه شود.

M2M همچنین اجازه می دهد تا بیماران در خانه خود به جای اینکه در بیمارستان باشند تحت نظارت قرار گیرند.

مدیریت ابزارهای هوشمند

بهره وری در انرژی، به سرعت به حالت جدید تبدیل می شود. به عنوان مثال شرکت های انرژی میتوانند به دنبال راه های جدید برای اتوماسیون فرآیند اندازه گیری با M2M باشند، از این طریق ابزارهای سنجش هوشمند به طور خودکار داده های مصرف انرژی را به لحظه جمع آوری می کند، و هم شرکت فروشنده و هم مصرف کننده را در جریان مصرف قرار دهند.

ابزارهای سنجش هوشمند می تواند میزان انرژی که یک خانوار یا کسب و کار از آن استفاده می کند را ارزیابی کند و که از فرستادن یک کارمند برای خواندن کنتر جلوگیری کند. 

نتیجه گیری از ارتباطات ماشین و ماشین یا M2M Communication

شرکت ها نباید به تکنولوژی IoT یا M2M فکر کنند، در عوض، آنها باید بر روی بهینه سازی مدل های کسب و کار خود و یا ارزش آفرینی جدید برای مشتریان خود تمرکز کنند.

به عنوان مثال، اگر شما یک شرکت بزرگ حمل و نقل یا خدماتی هستید، مکانیزه کردن امور با IoT یا M2M بسیار موثر و چشمگیر خواهد بود ولی اگر شما یک خرده فروش هستید، انتقال به اتوماسیون ممکن است چشمگیر نباشد ولی بدانید که موثر است.

IoT یا M2M یک هدف برای مدیران ارشد است که به فرآیندهای خودکار و کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری فکر می کند، اما قبل از اینکه به مکانیزه کردن امور بپردازید، باید ارزشها و شاخص های خود را در نظر بگیرید وبدانید خارج شدن از آن برای پیاده سازی IoT یا M2M چقدر هزینه دارد؟ آیا افزایش رضایت مشتریان و مخاطبان را هدف قرار می دهد؟ آیا خودکار سازی فرایندها موجب کاهش خطا و افزایش بهره وری خواهد شد؟ آیا مکانیزه کردن امور موجب کاهش هزینه ها و رشد سود میگردد ؟

قطعا در صورت شناخت صحیح مدل کسب و کارتان ایرن فناوری وجب ارتقاع شما خواهد بود.